4ο Electric & Micro Mobility FORUM

 


Το Greece International Film Festival ανοίγει για τρίτη φορά τις πόρτες του για το κοινό για να παρουσιάσει ταινίες της εγχώριας και παγκόσμιας παραγωγής.

Το φεστιβάλ θα λάβει χώρα στις 27 και 28 Ιανουαρίου 2024 στο Δημοτικό Θέατρο Αλίμου "Κάρολος Κουν" (Υψηλάντου & Θησείου, Αλιμος) και θα φιλοξενήσει ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους από όλον τον κόσμο.

Στο φεστιβάλ θα προβληθούν ταινίες μυθοπλασίας, ντοκιμαντέρ, animation και βίντεο κλιπ Ελλήνων και ξένων σκηνοθετών.

Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν στις 17:30 και θα έχουν διάρκεια μέχρι τις 23:30 και τις δύο ημέρες.

Το φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Δήμου Αλίμου.

Πληροφορίες για το Alimos Greece International Film Festival μπορείτε να ακούσετε στο παρακάτω βίντεο, όπως μεταδόθηκαν στο Alimos Web Radio στη ραδιοφωνική εκπομπή Success Stories - The Maik BullMp Radio Show την Τρίτη 23.01.2024 στις 19:00-21:00.
GREECE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

SCREENING SCHEDULE / ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ Θεατρική Σκηνή Αλίμου «Κάρολος Κουν» Σάββατο 27 & Κυριακή 28 Ιανουαρίου ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Saturday 27 January / Σάββατο 27 Ιανουαρίου
Screenings / Προβολές 17:30:
1. Silent Days by Chrissi Wilkens, Short, Documentary
2. Hug Me, by Sophia Michael Tsangaridou, Short
3. The End by Lily Andrews, Puppet, Student (European Premiere)
4. Lovely Rita by Elena Madrid, Short, Animation, Family
5. A Unofficial Space Mission by Ziyang Liu, Student (World Premiere)
----- Break ----- Διάλειμμα -----
1. The Boy and the Owl by Mário Gajo de Carvalho, Short, Animation
2. Journey to the Moon by Justin Yuanma Gao, Short, Student
3. Hiraeth by Rianne Stremmelaar, Short, Animation (Greek Premiere)
4. A Portrait of Youth, by Zong Tai Le, Short, Family (European Premiere)
5. Lord Godfrey – Shogun by Nathaniel Akin, Video Clip (Greek Premiere)
----- Break ----- Διάλειμμα -----
Screenings / Προβολές: 20:00
1. Playback by Onur Akşit, Short (Greek Premiere)
2. Σφενδύλι, by Michalis Bastakis, Mid-Length, Documentary
----- Break ----- Διάλειμμα -----
Screenings / Προβολές: 21:30
1. The One Note Man by George Siougas, Short, Oscar Shortlist
2. Just Like Water by Manos Triantafillakis, Award & BAFTA Qualified
3. The Armchair on the Pavement by Mary Kolonia, Short
4. Wings by Fivos Imellos, Short
Θα ακολουθήσει Q/A με τους σκηνοθέτες που θα παρευρεθούν

Sunday 28 January / Κυριακή 28 Ιανουαρίου
Screenings / Προβολές 17:30:
1. Atlas by Ioannis Katseris, Feature, Documentary (Greek Premiere)
2. Deadline, by Mandula Hiimori, Short, (Greek Premiere)
3. A Christmas of 1945 by Fabio Rosi, Short
----- Break ----- Διάλειμμα -----
1. Fragments, by Deleya Morohn, Short, Experimental (World Premiere)
2. Xenia by Alexander Kakouris, Short, student
3. Lyubima by Maya Ivanova Vitkova-Kosev, Short (Greek Premiere)
----- Break ----- Διάλειμμα -----
Screenings / Προβολές 20:00:
1. Our Road by Valasia Dodulu, Short, Animation, Video Clip
2. The Trojan Women, by Sophia Stavrakaki & Vassili Oikonomou, Feature
Διαγλωσσικός υποτιτλισμός και υπότιτλοι C-SDH για ισότιμη πρόσβαση: ATLAS E.P.
Θα ακολουθήσει Q/A με τους σκηνοθέτες Σοφία Σταυρακάκη και Βασίλη Οικονόμου
Αward Ceremony / Τελετή Βράβευσης: 21:45
 
Top